3 aylar başlangıcı 2022 ne zaman başlıyor ve bitiyor Diyanet haberi

3 aylar başlangıcı 2022 ne zaman başlıyor ve bitiyor Diyanet, Gündem Haberleri.

3 aylar başlangıcı 2022 ne zaman başlıyor ve bitiyor Diyanet haberi
23 Ocak 2022 - 12:33
3 aylar başlangıcı 2022 ne zaman başlıyor ve bitiyor Diyanet, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

2022 yılının başlaması ile birlikte çoğu vatandaş 2022 yılında Ramazan'ın da içinde olduğu 3 aylar ne zaman başlayacak araştırması yapmaya başladı. Milyonlarca Müslüman kadar heyecanla kavrama edilecek olan 3 ayların ilki Recep ayı 2 Şubat'ta başlayacak. Ramazan ayı da 2 Nisan'da başlayacak.

3 aylar olarak tanıdık Recep, Şaban, Ramazan ayı ne zaman başlıyor araştırması 2022 yılının başlaması ile merak konusu oldu. Müslüman alemi için önemi ve maneviyatı büyük olan 3 ayların ilki Recep ayı 2 Şubat'ta başlayacak. İşte 2022  3 aylar tarihleri ve önemi

2022 üç aylar ne zaman: 3 aylar, 2021 yılında Receb ayının birincil günü olan 2 Şubat günü başlayacak.

3 ayların başlangıcından sonradan birincil kandil, Receb ayının ilk manevi günü olan Regaib Kandili ile 3 Şubat Perşembe gerçekleşecek.

Miraç Kandili 27 Şubat günü, Berat Kandili ise 17 Mart günü algı edilecek.

Üç aylar nedir: Üç aylarda Müslümanlara, yaptığı ibadetlerin daha fazlasını yapmaları önerilir. Regaib, Miraç, Berat Kandillerinin ve Kadir Gecesinin yer aldığı üç aylarda Peygamberimiz (s.a.v.); "Recep Allah'ın ayı, Şaban benim ayım ve Ramazan ümmetimin ayıdır." buyurmuştur. Yani üç aylarda erdemli sayıldığı için ibadetler artırılır, günahlardan sakınılır ve Ramazan ayına hazırlık yapılır.

Recep ayının önemi: Recep ayı içerisinde yer alan bir başka mübarek gecede Mirac gecesidir. Mirac gecesi; Allah ’ın Sevgili Peygamberimiz Hz.Muhammed ’i Mescid-i Haramdan Mescid-i Aksaya götürdüğü ve oradan da göklerin derinliklerine yükselttiği gecedir. Cenab-ı Hakk ’ın Hz.Peygambere büyük hakikatların ilahi sırlarını gösterdiği, vasıtaları kaldırarak İlahi Vahye muhatap kıldığı, müminlere namazın farz kılındığı ve biz Müslümanlar için de İlahi Lütuflarla dolu olan bir gecedir.

Şaban ayının önemi: Üç Ayların ikincisi olan Şaban ayı ve onun içerisinde yer alan Berat Gecesi de Müslümanlarca kutsal sayılmış, bu gecenin öteki gecelerden bambaşka bir şekilde geçirmesi öğüt edilmiştir. Hz. Peygamber (S.A.V.) Şaban ayına ve bu ayın 15.gecesi olan Patent gecesine ayrı bir ağırlık vererek onu ihya etmişlerdir.

Ramazan ayının önemi: Üç ayların sonuncusu olan Ramazan ayı ve onda bulunan Kadir gecesinin ise dini hayatımızda ayrı bir yeri ve önemi vardır. Ramazan ayı faziletlerle doymuş bir aydır. Ramazan ayı, hayır ayı, yoksullara ve düşkünlere takviye ayı ve bütün anlarıyla Kur ’an ayıdır. Ramazanın diriltici özelliği, bütün insanlığı hidayete ve mutluluğa ulaştırmak için insanlığa gönderilen Kur ’an-ı Kerim ’in bu ayda inmeye başlamasından kaynaklanmaktadır. Hem İslam ’ın esas esaslarından biri olan oruç ibadetinin bu ayda yerine getirilmesinden dolayıdır.

Ramazan ne zaman başlıyor: 2022 Ramazan ayı 2 Nisan 2022 Cumartesi başlayacak ve 1 Mayıs'ta sona erecek. 2 Mayıs ise Ramazan Bayramı'nın 1. günü.

3 aylar başlangıcı 2022 ne zaman başlıyor ve bitiyor Diyanet, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, burası yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum