Günlük şeker tüketimine sınır getiriliyor

Günlük şeker tüketimine sınır getiriliyor, Obezitenin önüne geçmek ve kronik hastalıklara dur çağırmak adına Türk Böbrek Vakfı harekete geçti. Türk Böbrek Vakfı, kronik hastalıklar açısından önemli tehlike faktörü olan obeziteye aleyhinde, şeker kullanımının sınırl.

Günlük şeker tüketimine sınır getiriliyor
16 Ocak 2022 - 01:08 - Güncelleme: 16 Ocak 2022 - 01:09
Günlük şeker tüketimine sınır getiriliyor,

Obezitenin önüne geçmek ve kronik hastalıklara dur çağırmak adına Türk Böbrek Vakfı harekete geçti.

Türk Böbrek Vakfı, kronik hastalıklar açısından önemli tehlike faktörü olan obeziteye aleyhinde, şeker kullanımının sınırlandırılması için harekete geçti.
 
Vakıf tarafından hazırlanarak Sağlık Bakanlığına sunulan "Aşırı Şeker Tüketiminin Önlenmesi Eylem Planı" çerçevesinde, jurnal şeker tüketiminin 150 gramdan 120 gram seviyesine düşürülebilmesi için araştırmalar yapılacak.
 
Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, obezitenin sağlığı bozan anormal veya aşırı yağ birikimi olarak tanımlandığını belirtti.
 
İngiltere'de bulunan Imperial College tarafından yürütülen ve 1975-2014 yılları arasında 20 milyon kadın ve erkeğin cisim kitle endeksi (BKİ) ölçümlerinin karşılaştırmasına dayanan araştırmanın, 1975'te 105 milyon olan obez birey sayısının 2014'te 641 milyona yükseldiğini ortaya koyduğunu ifade eden Erk, "Araştırmacıların 'ağır bir obezite salgını' olarak adlandırdığı konuyla ilgili hükümetlerin ivedi olarak harekete geçmeleri gerekiyor." dedi. 

 

Obezite sıklığının arttı
 
Erk, obezitenin kronik hastalıkların gelişmesinden sorumluluk sahibi en kayda değer faktörlerin başında geldiğini ve Türkiye'de de son yıllarda çocukluk çağı dahil birçok yaş grubunda obezite sıklığının arttığını vurguladı.
 
Türkiye'de nüfusun yaklaşık yüzde 20'sinin obezite sorunu yaşadığını bildiren Erk, BKİ açısından bakıldığında 18,50-24,99 aralığında olması gereken değerin 35 ve üstünde çıktığını ifade etti. Erk, bu değerin 25'i geçmesinin kilo sorununa, 30'u geçmesinin ise obeziteye sinyâl ettiğini dile getirdi. Türkiye'de obezite sınırını geçen yaklaşık 3 milyon kişi bulunduğunu aktaran Erk, "Erkeklerde obez nüfus oranı yüzde 20, kadınlarda yüzde 41. Yapılan hesaplamalar, ülke nüfusumuzun yüzde 16,5'ini oluşturan 18 yaş altı gençlerin 1,8 milyonunun obez olduğunu gösteriyor. Öteki bir deyişle, 3 milyon obezin 1,8 milyonu çocuk ve 18 yaş altı." dedi.
 
Tuzluktan daha sonra şekerlik de masadan kalkabilir
 
Vakıf Başkanı Erk, sağlığın korunması için önlenebilir risk faktörlerine yönelik farkındalık yaratılması, gıdalarda kullanılan tuz ve şeker miktarlarına ilişkin yasal sınırlamalar getirilmesinin fazla manâlı olduğu değerlendirmesinde bulundu.
 
Erk, şeker tüketiminin sınırlandırılması nedeniyle başta Sıhhat Bakanlığı olmak üzere ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla işbirliği içinde hareket edebilecekleri bir eylem planı hazırladıklarını belirterek,"Türk Böbrek Vakfı, geçtiğimiz yıllarda fazla tuzlu tüketimine karşın ilgili bakanlıklarla işbirliği yaparak yürüttüğü çalışmalara bir yenisini daha ekliyor. Sağlık Bakanlığı ile bir eylem planı hazırlığındayız.

 

Plan çerçevesinde, Sağlık Bakanlığınca jurnal tuz tüketiminin 18 gramdan 15 grama düşürülmesi, ekmek, salça gibi yiyeceklerde tuzun sınırlandırılması ve yemek yemek salonlarında masalarda tuzluk bulundurulmaması gibi uygulamaların hayata geçirildiği 'Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılması Eylem Planı'nın ardından jurnal şeker tüketimininin de düşürülebilmesi için çalışmalara başlandı diye konuştu.

 

Günlük şeker tüketimine sınır getiriliyor, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum